Grupa Śpiewacza Wańcy

Wańcy to męska grupa kolędnicza, która od wielu lat kolęduje 26 grudnia, czyli w dzień św. Szczepana po wiślańskich dolinach. Ich nazwa wywodzi się od przysiółka Do Wańka, z którego pochodzi większość członków. Głównym ich celem stało się śpiewanie tradycyjnych kolęd wiślańskich. Z równie wielkim zaangażowaniem wykonują też inne pieśni góralskie. Debiutowali w 1993 roku na Godach Żywieckich, zdobywając od razu I miejsce. Był to zarazem pierwszy występ grupy kolędniczej z terenu Wisły na tym przeglądzie.

Młode pokolenie już teraz próbuje swoich sił w kolędowaniu, wzorując się na swych ojcach, wujkach czy starszych braciach. Ich trud został nagrodzony na wielu festiwalach folklorystycznych. Już w 1994 roku na Karpackim Festiwalu Kolędniczym w Bukownie Tatrzańskiej zdobyli najwyższe wyróżnienie, jakim jest Złota Spinka. Najwyższym osiągnięciem jest zdobycie Złotego Serca na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w 1999 roku. Kolejny wspaniały sukces to zdobycie I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą.

Z wiślańską kolędą pojechali między innymi do Muzeum Etnograficznego w Warszawie, gdzie zostali gorąco i serdecznie powitani przez kilkusetosobową widownię. Śpiewają nie tylko w kraju. W roku 2000 wyjechali z pieśnią góralską do Londynu, gdzie duchowo wzbogacili Polonię. Nagrali wiele audycji radiowych i telewizyjnych.

Są autentyczni i niepowtarzalni, ich występom towarzyszy świetna atmosfera i radość. Żarty i zabawne historyjki powstają na poczekaniu. Poza tym są przyjaciółmi, którzy w trudnych chwilach starają się wzajemnie wspierać.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook