Kapela Górali Beskidzkich Wałasi

image

Tradycyjny skład kapeli tworzą Zbigniew Wałach - skrzypce, śpiew oraz Jan Kaczmarzyk - gajdy, śpiew. Grają wspólnie od 1985 roku, często wraz z innymi muzykami, w zależności od okoliczności i programu, który wykonują. Współpracują z Zespołem Regionalnym "Koniaków", akompaniując przy różnych okazjach jego grupie tanecznej. Repertuar mają bardzo bogaty, ale jego największą i najcenniejszą część stanowi najstarsza muzyka Beskidu Śląskiego, w tym pieśni pasterskie, polki, owięzioki. Wierność tradycji i niepowtarzalny, archaiczny sposób interpretacji przyniosły "Wałachom" nagrody w najważniejszych polskich konkursach muzyki ludowej - w Kazimierzu Dolnym, Żywcu i Zakopanem. Mają też na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia, a szczególną pozycję w ich dorobku stanowi prestiżowa Nagroda im. Oskara Kolberga, którą otrzymali w 2004 roku.
"Wałasi" koncertowali niemal w całej Europie, także w Indiach, Nepalu, na Cejlonie i w Maroku. Chętnie uczestniczą w projektach z udziałem muzyków i kompozytorów zawodowych, mają w swym artystycznym życiorysie zarówno występy z filharmonikami, jak i zespołami rozrywkowymi. Od lat współpracują z legendą polskiego rocka - Józefem Skrzekiem, a o ich wszechstronności świadczy m.in. nagroda Złotej Maski za muzykę do spektaklu "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Wiele nagrywają, czego efektem są m.in. płyty CD: "Muzyka Beskidów", "Muzyka Karpat", "Na groniu", "Wałasi", "Pastorałki" i "Wołanie" (2007). Tę ostatnią stworzyli wspólnie z braćmi Lasoniami: Krzysztofem, wirtuozem skrzypiec i Stanisławem, wybitnie utalentowanym wiolonczelistą.
Zbigniew Wałach ceniony jest jako budowniczy tradycyjnych instrumentów, takich jak gajdy i piszczałki pasterskie. O "Wałachach" wiadomo ponadto, że są nie tylko świetnymi muzykami, ale że również chętnie przekazują swą wiedzę i umiejętności dzieciom i młodzieży. Spora grupa ich uczniów gra z powodzeniem w różnych góralskich kapelach, a jeden z wychowanków, basista Robert Waszut, od kilku lat ma stałe miejsce w kapeli swych nauczycieli.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook