Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Kłomnickie Płomyczki

image
  • Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Kłomnickie Płomyczki

Historia zespołu sięga roku 1994, kiedy to z inicjatywy dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach oraz Mieczysława Tkacza, kierownika artystycznego Zespołu Folklorystycznego Klepisko powstaje Dziecięcy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca. Od początku istnienia grupy choreografem jest Aleksandra Żaczek, a akompaniatorem i kierownikiem kapeli Kazimierz Kłosek.

25 października 1994 roku zostaje powołany komitet rodzicielski, który ogłasza konkurs na nazwę zespołu i tak od 8 listopada 1994 roku grupa zwana jest Kłomnickie Płomyczki. Na pierwszy koncert nie trzeba było długo czekać. Już 17 stycznia 1995 roku prezentują widowiska „Koza”, „Michałek” oraz tańczą poloneza.

W swym repertuarze Płomyczki mają tańce częstochowskie, śląskie, krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, cieszyńskie, pszczyńskie, Beskidu Śląskiego oraz tańce narodowe. Coraz więcej koncertują nie tylko w rodzinnej miejscowości, ale również w kraju i za granicą. W roku 2004 podczas jubileuszu 10-lecia Wójt Gminy Kłomnice oraz Rada Gminy Kłomnice fundują i przekazują im sztandar.

Zespół otrzymał wiele nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook