Regionalny Zespół Dziecięcy Jaworzyna

image

Regionalny Zespół Jaworzyna, istniejący w latach 1986-1994 pod kierownictwem Jana Pituły, został ponownie reaktywowany w roku 2003. Na pomysł ten wpadł były choreograf grupy, Zbigniew Kotrys i były Wójt Gminy Czernichów, Andrzej Grobelny.

Główny cel istnienia tego zespołu to nie tylko nauka tańca, śpiewu i muzyki regionalnej, ale także wpajanie młodym ludziom wiedzy o ich historii i kulturze - przekazywanie im miłości do swojej małej ojczyzny. Zakres i tematykę jego pracy wyznacza kalendarz: poczynając od wigilii, jasełek, bali karnawałowych, kolędowanie, po dożynki.

Jaworzyna co roku organizuje również gminny bal góralski; ostatki dla dzieci należących do zespołu; wieczór palmowy, który polega na spotkaniu członków zespołu oraz rodzin zainteresowanych robieniem tradycyjnych palm i kultywowaniem tradycji wielkopostnych; mikołaja dla dzieci z gminy; jasełka; kolędowanie z bożonarodzeniowym repertuarem w kościołach, domach, na imprezach kolędniczych.

Do najważniejszych koncertów w roku zalicza się występ Jaworzyny na Tygodniu Kultury Beskidzkiej, gdzie jest bardzo dobrze odbierany przez publiczność. Zespół występuje również na takich imprezach jak Święto Morza (najważniejsza gminna impreza), Regaty, Zakończenie Lata, Turniej Sołectw Gminy Czernichów, Międzynarodowe Zawody Szybowcowe Euroregionu Beskidy i wiele innych.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook