Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Dudoski

image

Pierwotnie grupa działała pod nazwą Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca Holajnicy. Powstała w 1983 roku. Założycielami byli Janusz Kobza i Antoni Siedlaczek. Skład stanowili uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych, średnich i studenci z Bielska-Białej. Miejscem pracy było Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3. Placówka prowadzona była i finansowana przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta. Obecnie działają pod nazwą Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Dudoski, a ich miejscem pracy jest Dom Kultury w Wapienicy. Kierownictwo nie uległo zmianie, ale zmienił się skład.

Repertuar artystyczny to pieśni i tańce górali śląskich i żywieckich z uwzględnieniem tańców popisowych - chłopięcych i dziewczęcych (hajduk, fragmenty bonu). Zespół wykonuje również taniec zbójnicki ze Skalnego Podhala oraz krakowiaki.

Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. brał udział w festiwalach folklorystycznych w w Słowacji, Czechach, Serbii, Niemczech, Belgii, Francji, Hiszpanii. W kraju uczestniczył w Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, Festiwalu Folklorystycznym w Baranowie Sandomierskim, w Gryfiadzie - festiwalu laureatów ogólnokrajowych przeglądów zespołów artystycznych w Szczecinie, w Międzynarodowym Festiwalu Polskie Lato we Włodawie. Corocznie prezentuje się na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim). Za działalność artystyczną Dudoski uzyskały wiele dyplomów i listów pochwalnych. Najważniejsze z nich to Dyplom Ministra Oświaty, Dyplom Ministra Kultury i Sztuki, Dyplom Wojewody Bielskiego, prezydentów Krakowa, Tychów, Bielska-Białej, Częstochowy.

Zespół posiada kapelę, w której w skład wchodzą: Janusz Kobza - skrzypce prym I, dudy, trombity, akordeon, klarnet; Ludwik Kubera - skrzypce prym II, akordeon; Sebastian Bierski - skrzypce sekund; Stanisław Pietrusa - basetla; Maja Dziedzic - basetla; Maria Jakubaszek - wakat.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook