Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Klimczok

image
  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Klimczok
  • 43-370 Szczyrk
  • ul. Myśliwska 154
  • tel.: 33-817-84-89, 661-133-901
  • zespol-klimczok@tlen.pl

Zespół działa w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Szczyrku w trzech grupach wiekowych. Najstarszej patronuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Klimczok ze Szczyrku. Liczy około 100 osób.

W repertuarze zespołu znajdują się tańce narodowe (polonez, krakowiak, mazur, kujawiak), tańce Skalnego Podhala oraz tańce górali żywieckich. Klimczok prezentuje tradycje i kulturę góralską poprzez organizację zabaw plenerowych takich jak kuligi, ogniska czy biesiady góralskie. W trakcie imprez z zespołem można popróbować się w bardzo ciekawych konkurencjach związanych z pracą i życiem górali np. w cięciu drzewa, nauce tańca góralskiego, przeciąganiu liny. Klimczok przedstawia również zabawy weselne (mietlorz, wałek, taniec na derce).

Zespół gościł na wielu estradach - zarówno w kraju, jak i za granicą. Szczyrkowscy górale zaprezentowali się m.in. w byłej Jugosławii, na Ukrainie, w Holandii, Niemczech, Francji, Portugalii, Szwajcarii, Austrii, Grecji oraz w Czechach. Zrealizował wiele nagrań dla radia, telewizji i filmu. Uczestniczyli w prestiżowych koncertach, np. w Kolonii z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. W 2006 roku zespół otrzymał Złoty Medal za Zasługi dla Województwa Śląskiego.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook