Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Ondraszek

image

Zespół został założony w 1965 roku przez znanego animatora kultury, Jana Więzika. Działa przy Miejskim Ośrodku Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku. Kierownikiem zespołu jest Rafał Główka, a choreografem Władysław Koźbiał.

W swoim programie artystycznym zespół ma tańce górali śląskich, żywieckich, tańce narodowe oraz taniec zbójnicki. Podczas występu Ondraszek proponuje publiczności aktywny udział w przedstawianym widowisku. Goście mają okazję zatańczyć góralskie tańce i popróbować zabaw ludowych.

W swej czterdziestoletniej historii wystąpił na wszystkich ważnych festiwalach związanych z polską kultura ludową, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Ondraszek jest również częstym gościem festiwali zagranicznych. Mapa tras koncertowych zespołu wiedzie przez niemal wszystkie kraje Europy. Otrzymał wiele wyróżnień, z tych ważniejszych to m.in.: Honorowy Dyplom Ministra Kultury i Sztuki, Brązowe Serce na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, wyróżnienie na Festiwalu Nyjmegen w Holandii oraz w Suzie we Włoszech, Grand Prix we Francji.

Istnieje również Mały Ondraszek.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook