Zespół Folklorystyczny Bojszowianie

image
  • Zespół Folklorystyczny Bojszowianie
  • 43-220 Bojszowy
  • ul. Gaikowa 35
  • tel.: 32-218-93-66
  • www.bojszowy.pl

Zespół Folklorystyczny Bojszowianie powstał w 1961 roku. Prowadzony był przez wielu ludzi kochających śpiew, a ostatnim z nich był Alojzy Lysko - radny Sejmiku Województwa Śląskiego. Kierownikiem muzycznym był Jan Wala. Obecnie nad muzyczną i artystyczną stroną zespołu czuwa Wiktor Sporyś. Sześcioosobowa kapela - dwa akordeony, klarnet, trąbka oraz bęben - przygrywa śpiewakom; odnosi sukcesy w konkursach i przeglądach kapel ludowych.

Bojszowianie w swojej pasji i zamiłowaniu do folkloru ziemi pszczyńskiej ukazują autentyczną gwarę, strój, pieśni, tańce, muzykę, sztukę i teatr. W śpiewniku pod tytułem „Bojszowy śpiewają”, który jest wręcz wzorem dla innych zespołów, znajduje się repertuar grupy.

W ostatnich pięciu latach zaprezentował kilkanaście widowisk, z których spektakl „Narodziny chleba” otrzymał w 1996 roku główną nagrodę na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Ludowych w Tarnogrodzie, natomiast w środowisku lokalnym największe uznanie zdobyło widowisko „Nastała nam wiosna”. Wielkim wyzwaniem dla zespołu jest coroczny udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Ujsołach, Oświęcimiu.

Zespół daje około 50 koncertów rocznie w różnych miejscowościach, w kraju oraz za granicą, m.in. w Słowacji, Czechach i Węgrzech.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook