Zespół Folklorystyczny Kamienica

image

Zespół Folklorystyczny Kamienica powstał w 1970 roku jako grupa śpiewacza. W 1985 roku powstała grupa taneczna, przekształcając go w typowy zespół pieśni i tańca. Obecnie w jego skład wchodzą trzy grupy tańczące (dziecięca, młodzieżowa i dorosła) oraz kapela. W ciągu kilku lat Kamienica stała się jednym z najlepszych zespołów w okręgu częstochowskim. Jej choreografami są Zofia i Jan Czechlewscy - czołowi tancerze i instruktorzy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

W bogatym repertuarze zespół posiada częstochowskie, śląskie, krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, łowickie, cieszyńskie i wielkopolskie pieśni i tańce oraz wszystkie tańce narodowe, tj. polonez, kujawiak, oberek, krakowiak i mazur. Przedstawia ponadto dwa widowiska obrzędowe oraz tańce i zabawy muzyczno-taneczne dla dzieci.

W 1990 roku rozpoczął wymianę z grupami zagranicznymi, goszcząc u siebie grupy folklorystyczne z całej Europy. Brał udział w międzynarodowych festiwalach w Austrii, Danii, Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, we Włoszech, Belgii, Turcji, na Węgrzech, w Chorwacji i na Litwie. Zagraniczne występy Kamienicy zawsze przyjmowane były z wielkim entuzjazmem.

Zespół Folklorystyczny Kamienica jest jednym z współorganizatorów Międzynarodowego Festiwalu Z Daleka i Bliska, który ma na celu przybliżać tańce oraz zwyczaje i obyczaje innych krajów.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook