Zespół Pieśni i Tańca Gołowianie

image

Zespół Pieśni i Tańca Gołowianie został założony w 1976 roku i niezmiennie prowadzi go Małgorzata Kurtyka. Obecnie jest on kulturalną wizytówką Pałacu Kultury Zagłębia i Dąbrowy Górniczej. Chlubą zespołu są zgodne z normami etnograficznymi stroje z różnych regionów Polski.

Gołowianie wykonują pieśni i tańce z regionów: krakowskiego, rzeszowskiego, zagłębiowskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, kaszubskiego, Beskidu Śląskiego, Starej Warszawy oraz tańce narodowe.

W zespole tańczą i śpiewają dzieci, młodzież i studenci w wieku 3-26 lat, a także dorośli. Zajęcia z zakresu rytmiki, tańca charakterystycznego, ludowego i wokalne odbywają się dwa razy w tygodniu dla każdej z czterech grup.

Zespół pracuje z własną kapelą ludową (klarnet, I skrzypce, II skrzypce, III skrzypce, kontrabas, akordeon). W kapeli grają profesjonalni muzycy pod kierownictwem byłej solistki Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Mirosławy Zębali-Dudek, która prowadzi także zajęcia wokalne z Gołowianami.

Grupa współpracuje ze Szkołą Muzyczną I stopnia w Dąbrowie Górniczej, gdzie współorganizuje kapelę złożoną z uczniów i absolwentów szkoły.

Gołowianie koncertowali na wielu ogólnopolskich festiwalach, m.in. w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Krakowiak w Krakowie. Brali udział w programie „Szkoła na wesoło” w TV Polonia oraz TVP3 w Katowicach.

Koncerty zespołu odbywały się również za granicą, odwiedzili Turcję, Słowację, Czechy, Niemcy, Węgry. Mogą także poszczycić się szeregiem nagród i wyróżnień. Otrzymali pozytywną ocenę CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej).

Nazwa Gołowian jest luźnym nawiązaniem do dzielnicy Dąbrowy Górniczej - Gołonóg, w której bardzo długo znajdowała się ich siedziba (luźnym, bo mieszkaniec Gołonoga to Gołonożanin, zatem grupa winna nazywać się Gołonożanie).

powiązane miejsca kultury:

powiązane organizacje pozarządowe:


komentarze

dodaj komentarz
anjagi 10.09.2013, godz. 19.11

Ratujcie Gołowian - bo giną zw względów finansowych kontakt z Dyrektorką Pałacu Kultury Zagłębia. Zamawiajcie występy!

dodaj komentarz

Facebook