Zespół Pieśni i Tańca Mała Strzecha

image
  • Zespół Pieśni i Tańca Mała Strzecha

Zespół Pieśni i Tańca Mała Strzecha działa od 1996 roku. W swych szeregach skupia dzieci i młodzież w wieku 6-16 lat. Podstawowym celem działalności grupy jest kultywowanie i prezentowanie bogactwa folkloru Raciborszczyzny oraz innych regionów Polski.

W swym bogatym programie artystycznym Mała Strzecha posiada wiązankę pieśni i tańców raciborskich; wiązankę górniczą; tańce i przyśpiewki Beskidu śląskiego; tańce, zabawy i pieśni polskiego Spisza; wiązankę tańców Mazowsza; widowisko wiosenne „Niesiemy marzanka”; krakowiaka; czardasza oraz inne układy tańców, zabaw i pląsów.

Mała Strzecha koncertuje w Raciborzu i okolicach uświetniając okoliczne wydarzenia kulturalne. Występuje podczas konkursów, przeglądów i festiwali na terenie kraju. Bierze udział w lekcjach regionalizmu dla szkół.

W maju 2008 zespół wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Bratysławie w Słowacji, a w sierpniu na zaproszenie Burmistrza Miasta Kędzierzyn-Koźle wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Ludowych. W 2009 roku zdobył I nagrodę na Przeglądzie Przedstawień Kolędniczych Herody w Katowicach oraz dwie nagrody specjalne na Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Jaworzu - dla najlepszego zespołu prezentującego folklor nie z terenów górskich oraz za debiut na tym przeglądzie.

Zajęcia taneczne zespołu obejmują naukę podstaw techniki tanecznej, rytmiki i kroków polskich tańców narodowych. Natomiast zajęcia wokalne mają na celu ukształtowanie głosu oraz naukę śpiewu dwugłosowego w grupie.

Mała Strzecha działa przy Zespole Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook