Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk

image

Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk rozpoczął swoją działalność w roku 1973 przy Domu Kultury w Radzionkowie jako Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego Radzionkowianie. Jego założycielem był Edward Sosna, a pierwszym choreografem Jolanta Siewierska. Zespół liczył wówczas 30 członków. W programie Radzionkowian znajdowały się tańce narodowe - krakowiak i polonez oraz tańce regionalne - śląskie, cieszyńskie i żywieckie.

W roku 1978 utworzono Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej, nad którym patronat objęło Towarzystwo Miłośników Bytomia. Choreografem i kierownikiem artystycznym została Regina Furmańska. Już wtedy tancerze i śpiewacy mieli na swoim koncie wiele występów w różnych miastach Polski. Reprezentowali województwo śląskie na Jarmarku Łowickim w Łowiczu, na Święcie Kwiatów w Skierniewicach, na Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Makowie Podhalańskim, Wiśle i Szczyrku. Na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych otrzymali I miejsce i nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego. W programie znajdowały się wówczas tańce narodowe oraz regionalne: śląskie, rzeszowskie, cieszyńskie, żywieckie, lubuskie i lubelskie. W uznaniu za krzewienie polskiej kultury, za zgodą Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie oraz Władz Wojewódzkich i Miejskich zespół został nagrodzony wyjazdem do Francji w lipcu 1981 roku. „Wielki sukces Polskiego Zespołu Folklorystycznego z Bytomia” - pisały gazety we Francji. „Grupa ta, pełna ekspresji, jest pierwszy raz we Francji. Zespół posiada wysokie kwalifikacje. Publiczność przekonała się o tym widząc ewolucje tancerzy, śpiewaków i muzyków na podium przed zamkiem”.

W tym samym roku tancerze brali udział w konfrontacjach Ruchu Artystycznego Młodzieży w Starym Sączu. Czas był wypełniony próbami i pracą: „Tu nie chodzi wyłącznie o teorię barw, żywiołowość ruchu, wspaniały, polski, śląski śpiew - tu chodzi o serdeczność spontaniczność, ludzki stosunek przyjaciela do przyjaciela - chodzi o Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej” - wspominają S. Kostrzewa i G. Łojak, pracownicy TVP z Warszawy.

W 1983 roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej obchodził swój pierwszy jubileusz 10-lecia. W tym czasie w zajęciach tanecznych i chóralnych uczestniczyło 140 członków, którzy działali w 4 grupach: reprezentacyjnej, dziecięcej, przygotowawczej i w szkółce rytmiczno-umuzykalniającej.

W 1991 roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej objęty został patronatem artystycznym przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny i uzyskał prawo do używania nazwy Mały Śląsk. Stanowisko kierownicze objął Grzegorz Kłaczek, natomiast pedagogami i konsultantami artystycznymi zostali soliści zespołu Śląsk - Beata Gluzicka i Kazimierz Ratajczak.

W roku 1993 obchodzono 20-lecie. Z tej okazji Mały Śląsk przygotował specjalny program jubileuszowy, z którym występował w kraju i za granicą. Odwiedził Włochy, Niemcy, Turcję. Wziął także udział w rejestracji programu barbórkowego w TVP1 i audycji „Na polską nutę” w TV Polonia.

Od 1995 roku kierownikiem artystycznym i choreografem jest solista zespołu Śląsk Kazimierz Ratajczak. W kwietniu 1997 roku powołano Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca Mały Śląsk, w którym oprócz kadry kierowniczej i członków zespołu działają osoby, które kiedyś uczestniczyły w zajęciach tanecznych.

W 1998 roku Mały Śląsk obchodził swoje dwudzieste piąte urodziny. W ciągu ostatnich pięciu lat zespół dał około 100 koncertów w Polsce i za granicą. Występował w Niemczech, Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, na Węgrzech, Ukrainie, Litwie. Wysoki poziom artystyczny przyniósł mu uznanie za granicą i liczne nagrody w kraju. Mały Śląsk zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Rydzynie, Bojanowie, Lesznie oraz tytuł Laureata na 4. Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Gorzowie Wielkopolskim. Zajął także I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Samsun w Turcji. Mały Śląsk brał udział w Śląskim Śpiewaniu, gdzie zajął II miejsce oraz zaprezentował się na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, gdzie uplasował się na III miejscu. W uznaniu zasług w dziedzinie krzewienia kultury otrzymał w 2001 roku Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Radzionkowa.

W ciągu ostatnich lat zespół współpracował z TVP Katowice i wziął udział w nagraniach programu „Śląska laba”. Z okazji 30-tych urodzin Mały Śląsk został uhonorowany Nagrodą im. Wojciecha Korfantego, oraz Złotą Odznaką Zasłużonego dla Województwa Śląskiego.

Na dzień dzisiejszy zespół liczy 200 członków ćwiczących w 7 grupach wiekowych. Wszystkie mogą występować samodzielnie z własnym programem. Podczas godzinnego występu Mały Śląsk może zaprezentować tańce narodowe oraz regionalne: śląskie, cieszyńskie, beskidzkie, górali żywieckich, sądeckie, rzeszowskie, lubelskie, podlaskie, łowickie, kurpiowskie, warmińskie, kaszubskie, wielkopolskie.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook