Zespół Pieśni i Tańca Wierchy im. Józefa Szczotki

image

Regionalny Zespół Góralski im. Józefa Szczotki w Milówce został powołany do życia w 1971 roku. Pomysłodawcami byli Tadeusz Butor, Sławomir Salomon i Piotr Bilewski. Zespół tryumfował na wielu festiwalach, zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. W pewnym momencie jednak jego działalność została zawieszona. Po kilku latach przestoju reaktywował się i działa już do dzisiaj. Powstała młoda kapela pod batutą kolejno - Marcina Pokusy, Rysia Bieńka oraz Lucka Stadnickiego. Agnieszka Mocek, ówczesna instruktor i choreograf, stworzyła program górali żywieckich. Już od samego początku grupa tańczyła na 16 par.

Program „Wesele górali od Milówki”, autorstwa Jana Gąsiorka, zdobywał coraz to wspanialsze nagrody. Zaczęło się od 2005 roku, kiedy otrzymali Srebrne Żywieckie Serce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu oraz nominację do uczestnictwa na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie wygrali Złotą Ciupagę. W 2011 roku zdobyli również Brązowe Żywieckie Serce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Do sukcesów grupy należy również doliczyć coroczne wyjazdy zagraniczne, w tym na Węgry, do Chorwacji, Serbii, Macedonii oraz odwiedziny u naszych sąsiadów w Słowacji.

W swoim repertuarze zespół posiada również układy taneczne z regionu krakowskiego, wschodniego oraz zachodniego, a ponadto tańce mieszczan żywieckich. Wszystkie te programy zostały również stworzone przez Jan Gąsiorka.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook