Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej

image

W 1950 roku niewielka grupka osób, przygotowana przez Janinę Marcinkową, zadebiutowała na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wkrótce dołączyli do nich znakomici muzycy - Jerzy Drozd, a następnie Władysław Rakowski. Tak zaczęła się długoletnia, obfitująca w wiele sukcesów działalność Ziemi Cieszyńskiej.

Na dorobek artystyczny zespołu składają się płyty i kasety wideo z nagraniami folkloru tanecznego - cieszyńskiego, raciborskiego, opolskiego, Beskidu Śląskiego oraz Śląska; a ponadto około 60 opracowanych programów.

Nie sposób zliczyć wszystkich koncertów, wyjazdów zagranicznych, uczestnictwa w międzynarodowych festiwalach i otrzymanych nagród, ale warto przypomnieć dwukrotne zdobycie Złotej Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (1986 i 1994), a także Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF 3. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych im. Michała Kosińskiego w Stalowej Woli (2002).

Podczas występów zespół prezentuje nie tylko folklor cieszyński i śląski, ale także żywiecki, sądecki, rzeszowski i lubelski oraz polskie tańce narodowe.

Przy zespole działa również liczna grupa dziecięca.

powiązane artykuły:


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook