Zespół Regionalny Istebna

image

Zespół Regionalny Istebna jest prawdopodobnie najstarszym, wciąż istniejącym polskim zespołem regionalnym. Swymi korzeniami sięga bowiem aż 1901 roku, a na przestrzeni ponad stu lat zasłynął między innymi tym, że występował dla samego cesarza Franciszka Józefa podczas uroczystości sześćdziesięciolecia jego panowania w Wiedniu w 1908 roku. Tańczył również na prezydenckich dożynkach w Spale w 1933 roku przed Ignacym Mościckim. W 1934 roku Istebna brała udział w Święcie Pieśni w Wiśle, a w kolejnych trzech latach w Święcie Gór, z którego to wywodzi się największa obecnie impreza folklorystyczna w Polsce - Tydzień Kultury Beskidzkiej. Historia zespołu jest bardzo bogata.

Istebna uczestniczyła w nagraniach wielu programów telewizyjnych jak i w licznych audycjach radiowych. Do dziś z rozrzewnieniem wspomina się tutaj realizację scen wesela z ostatniego odcinka serialu „Czterej pancerni i pies”, w którym to zespół zagrał znaczny epizod. Tańczył na scenach całej Polski, uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach folklorystycznych zarówno w kraju, jak i za granicą - w Anglii, Szkocji, Francji, Austrii, Czechach, Słowacji, Macedonii, Rumunii, na Węgrzech, a także dwukrotnie w Chinach. W 2009 roku został laureatem Złotego Serca Żywieckiego - głównej nagrody na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, a także Brązowej Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Oprócz tego w 2009 roku zdobył Grand Prix dwóch znaczących przeglądów wojewódzkich - Przeglądu Piosenki Dziecięcej Śląskie Śpiewanie w Koszęcinie oraz Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych w Częstochowie. Zespół otrzymał także w roku 2007 Nagrodę Specjalną Ministra Kultury.

Zespół od zawsze wierny pozostaje swojej tradycji góralskiej, zaś repertuar opiera o widowiskowe pieśni i tańce Beskidu Śląskiego, zwłaszcza tak zwanej Trójwsi Beskidzkiej - trzech wiosek, Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, położonych u styku granicy polskiej, czeskiej i słowackiej. Najbardziej charakterystycznym, zalotnym tańcem, składającym się z trzech części, jest łowiynziok. Występuje tylko w Trójwsi Beskidzkiej. Inne to świńszczok, kołomajka, kowol, rejna, piłka, czworok oraz tańczone przez mężczyzn kapitan i beczka. W repertuarze zespołu znajdują się także rytmiczne zabawy jak typowo dziewczęca kapusta czy tańczone w trójkach placki. Ich występy powstają w oparciu o pasterskie tradycje regionu i są związane z życiem codziennym górali śląskich. Tańcom i śpiewom towarzyszy różnorodna muzyka, wykonywana na gajdach, trombicie, okarynie, fujarce oraz na instrumentach smyczkowych, zazwyczaj są to skrzypce, altówka i kontrabas.

Od sierpnia 2006 roku funkcję kierownika zespołu sprawuje Tadeusz Papierzyński, zaś wspierają go instruktorzy Agnieszka Kierczak, Anna Łupieżowiec i Józef Łupieżowiec. Cała grupa liczy prawie czterdziestu członków w wieku 14-25 lat, głównie uczniów gimnazjum, liceum i studentów z Istebnej i okolic. Zespół jest członkiem CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej. Patronat nad zespołem sprawuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Istebna.

Zespół Regionalny Istebna to nie tylko śpiew, taniec i muzyka. To również prezentacja tradycyjnych zwyczajów i obrzędów. Posiada w swoim repertuarze autentyczne góralskie wesele, odtworzone z materiałów z przełomu XIX/XX wieku. Inscenizacja z bogatą scenografią, charakterystycznymi rekwizytami i tradycyjnymi strojami zyskała uznanie w oczach ekspertów zasiadających w jury 40. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Istebna zdobyła tam główną nagrodę - Złote Żywieckie Serce. To prestiżowe wyróżnienie po raz pierwszy w historii znalazło się w rękach zespołu. Program „Wesele górali istebniańskich” nagrodzono również na 41. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie przyznano im Brązową Ciupagę w kategorii zespołów prezentujących folklor w postaci autentycznej. Rok 2009 był więc dla zespołu rokiem niezwykle szczęśliwym. W 2011 roku zespół zdobył Grand Prix na 22. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle odbywających się w ramach 48. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Z programem tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek Zespół Regionalny Istebna koncertuje od trzech lat. Na godzinny występ składają się przede wszystkim często już zapomniane pastorałki góralskie z Istebnej i okolic, które zespół stara się odtworzyć. Towarzyszą im znane polskie kolędy takie jak „Hej maluśki, maluśki”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Tryumfy Króla Niebieskiego” w opracowaniu na mocne góralskie głosy. W 2008 zespół wydał swoją pierwszą w historii płytę zawierającą właśnie repertuar kolędowy, którą nabyć można przy okazji koncertów. Kolędy w wykonaniu grupy można było usłyszeć już nieraz w świątecznych programach telewizyjnych czy audycjach radiowych. Góralskie tradycje świąteczne są niezwykle bogate i często urzekają. Program kolędowy Zespołu Regionalnego Istebna jest tego żywym przykładem.

powiązane artykuły:


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook