Zespół Regionalny Senior

image

Zespół powstał w Klubie Seniora w 1966 roku i liczył początkowo 30 członków. Jego założycielkami były Helena Girdwojn i Aniela Bolek. Gdy Klub zmienił siedzibę, grupa znalazła miejsce w Międzyzakładowym Domu Kultury Tryton.

Kierownikami zespołu byli Aniela Bolek, Marta Fiedor, Marianna Szczypka, a od 16 lat jest nim Stefan Krzempek. Pierwszym muzykiem był Gustaw Wentruba. Potem jego dzieło kontynuowali kolejno Stanisław Banszel, Gustaw Jaworski, Eugeniusz Chwastek, Stanisław Pasterny, Karol Kozieł, Edward Buchtyar i Franciszek Cebula. W latach 80. zespół przeniósł się do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, a po jego likwidacji do Spółdzielczego Domu Kultury Wspólnota. Obecnie działa przy Miejskim Domu Kultury w Skoczowie. Z upływem czasu liczebność Seniora zmalała do 18 członków.

Zespół Regionalny Senior opracował ponad 100 piosenek ludowych oraz 12 tańców takich jak cieszyniok, błogosławiony, chusteczkowy, myśliweczek, krzyżok, spacerpolka. Przedstawia również inscenizacje związane z dorocznymi świętami, dożynkami i kolędowaniem.

Bierze udział w imprezach folklorystycznych - Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Ujsołach. W 1987 roku zdobył II miejsce za kolędowanie na Godach Żywieckich. Brał udział w przeglądach zespołów amatorskich w Rzeszowie i Szubinie. W Bydgoszczy zdobył nagrodę redakcji czasopisma „Życie i zdrowie”. Od 1998 roku bierze udział w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych Złoty Kłos w Zebrzydowicach, gdzie w 2005 roku zdobył II miejsce. Co roku prezentuje się na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Brennej. W 1995 roku zdobył tam wyróżnienie II stopnia, w 1996 III miejsce, w 2004 wyróżnienie, a w 2005 II miejsce. Zespół uczestniczy corocznie w Dniach Skoczowa. Często występuje na licznych imprezach organizowanych w Skoczowie, Pogórzu, Kiczycach, Pierśćcu i Wiślicy.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook