Zespół Śpiewaczy „Mszanianka”

image

Zespół powstał w 1986 roku z inicjatywy byłej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Marii Chorowskiej.

 

W początkowym okresie zespół liczył dwanaście kobiet, jednak z czasem grono uczestników się powiększało. W niedługim czasie dołączył do nich młody akordeonista, który nie znał nut, lecz grał ze słuchu. Był to Leszek Sitek, uczeń VII klasy mszańskiej szkoły podstawowej. W roku 1988 doszła jeszcze grupa ośmiu mężczyzn. W latach 90. na przemian akompaniowali Marek Gerard oraz Leszek Sitek. W końcu do grupy należało około 30 osób.

 

„Mszanianka” rozpoczęła swoją działalność od zbierania bardzo starych pieśni. Jak wspomina Maria Pawela, każdy członek jako wkupne musiał wnieść do repertuaru zespołu przynajmniej jedną pieśń, pochodzącą z regionu, przekazaną mu przez rodziców lub dziadków. Drugą metodą gromadzenia pieśni było odwiedzanie starszych mieszkańców Mszany i nagrywanie ich na kasety magnetofonowe. Następnie taśmy odsłuchiwano, tekst zapisywano w zeszytach, a melodię przenoszono na pięciolinię. W ten oto sposób powracały do życia stare, zapomniane melodie.

 

Od roku 1991 grupa działa przy Wiejskim Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie. Zespół uświetnia swoim śpiewem prawie wszystkie imprezy okolicznościowe oraz uroczystości środowiskowe odbywające się w Mszanie i w pobliskich miejscowościach.

 

W 1997 roku Mszanianka wzięła udział w audycjach Radia Katowice. Nagrała również dwie kasety magnetofonowe, z których pierwsza zawiera pieśni ludowe, a druga religijne. Natomiast w 2007 roku zespół nagrał płytę „Przez ta naszo mszańsko wieś” zawierającą 23 pieśni śpiewane gwarą śląską.

 

Posiadają pokaźną kolekcję dyplomów, pucharów i innych statuetek przywiezionych z festiwali i przeglądów folklorystycznych.

 

Zespół śpiewaczy Mszanianka włącza się również w życie parafialne swojej miejscowości. Swym śpiewem często ubogaca liturgię uroczystości kościelnych i parafialnych. Co roku bierze udział w Przeglądach Pieśni Religijnej im. Anzelma Skrobola w Jastrzębiu Zdroju oraz uczestniczy w adoracjach kolędowania przy żłobku w parafiach dekanatu jastrzębskiego.

 

Dopełnieniem działalności artystycznej grupy folklorystycznej jest jej wizerunek zewnętrzny. Strój, w jakim członkowie występują, mimo iż nie jest całkowicie wierny tradycyjnemu śląskiemu ubraniu, to duży atrybut. Jednym z elementów kostiumu kobiecego jest lajbik, czyli gorset zapinany z przodu na haftki oraz wełniana kiecka, czyli spódnica. Na nią zakładana jest atłasowa zopaska w kwieciste wzory, wiązana z tyłu w kokardę. W kiecce pod zopaską znajduje się także kieszeń, zwana kapsą, w której niegdyś noszono sznuptychlę, czyli chusteczkę do nosa, drobnioki - drobne pieniądze oraz różaniec. Kolejnym elementem stroju jest biała, płócienna bluzka z falbanką marszczoną pod szyją i bufiastymi rękawami do połowy przedramienia, obszytymi haftowaną koronką. Na głowie znajduje się czepiec lub wianek, a na szyi czerwone korale. Jest jeszcze szalyjka - wełniana chusta w kwieciste wzory, występująca w różnych odcieniach beżu, brązu i czerni, zakończona frędzlami, która niegdyś służyła jako okrycie ramion i pleców kobiety. Natomiast strój męski to biała koszula, czarne spodnie i westa, czyli przedłużona kamizelka, sięgająca do połowy uda. Pod kołnierzykiem koszuli wiązana jest czerwona wstążka.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook