Kwintet Śląskich Kameralistów

image

Kwintet Śląskich Kameralistów to zespół założony przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej w lipcu 1993 roku. Początkowo jako kwartet, następnie skład został poszerzony o kontrabas.

Zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Rialp w hiszpańskiej Katalonii.

Przed wieloma laty to właśnie członkowie Kwintetu Śląskich Kameralistów zapoczątkowali cykl letnich koncertów promenadowych „Od Bacha do Beatlesów”. Występy te odbywają się co roku w parku Kościuszki w Katowicach i cieszą się wielkim zainteresowaniem publiczności.

Kwintet przez wiele lat pełnił funkcję elitarnego zespołu kameralnego w naszym regionie. Jest zapraszany do udziału w wielu rozmaitych imprezach, występując z najlepszymi solistami i często przy udziale minigrupy baletowej.

Przełomem w karierze zespołu był cykl aranżacji autorstwa Dariusza Zbocha, koncertmistrza Kameralistów. Zebrał on największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. i w mistrzowski sposób przedstawił je widziane oczami wielkich kompozytorów minionych epok. Mamy więc „Child in time” z repertuaru grupy Deep Purple, bardzo wyraźnie kojarzące się z „Bolerem” Ravela oraz wersję przeboju „Somebody to love” z repertuaru grupy Queen, której nie powstydziłby się sam Piotr Czajkowski. Demmis Rousos z kolei zapewne nie spodziewał się, że jego „My friend the wind” zostanie kiedykolwiek wykonane na modłę barokową, niczym jedno z oratoriów Haendla. Utworów tych początkowo powstało piętnaście i muzycy uznali, że koniecznie trzeba je nagrać. Tak też się stało i płyta z przebojami lat 60. i 70. stała się ekskluzywną wizytówką zespołu. Koncertmistrz nie poprzestał jedynie na tym materiale. Dariusz Zboch jest bardzo płodnym aranżerem i repertuar kwintetu jest sukcesywnie powiększany. Powstał na przykład cykl aranżacji najbardziej znanych melodii żydowskich.

Kwintet Śląskich Kameralistów: Dariusz Zboch - skrzypce, Jakub Łysik - skrzypce, Jarosław Marzec - altówka, Katarzyna Biedrowska - wiolonczela, Krzysztof Korzeń - kontrabas.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook