Darek Band

image

Zespół Darek Band rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2000 roku pod przewodnictwem Dariusza Barwińskiego. Po kilku miesiącach intensywnej pracy zaczął koncertować. W repertuarze ansamblu znajdują się standardy jazzowe, utwory swingowe, przeboje.

Pierwszy występ zespołu miał miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Regionach w Zabrzu w 2001 roku. W tym samym roku koncertował we włoskim mieście Termoli, w 2002 w węgierskim mieście Ozd, a w 2005 w Iserlohn w Niemczech, reprezentując miasto Chorzów podczas dni partnerskich. W 2004 roku orkiestra rozrywkowo-koncertowa wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Big-Bandów w Nowym Tomyślu, gdzie zajęła miejsce tuż za podium, a Magda Krzywda została uznana wokalistką roku. W skład jury wchodzili Wojciech Niedziela, Piotr Baron i przewodniczący Jan Ptaszyn-Wróblewski. Zespół w 2002 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Big-Bandów w Łobez w województwie zachodniopomorskim, gdzie zajął I miejsce. W tym samym roku Darek Band nagrał swoją pierwszą płytę. Następna została wydana 7 lat później. W 2009 roku zespół grał podczas wyborów Miss Piekar Śląskich.

Orkiestra rozrywkowo-koncertowa stale bierze udział w występach plenerowych w Chorzowskim Parku Kultury i Wypoczynku oraz gra w miastach ościennych na różnych imprezach okolicznościowych. Big-band występował także na zaproszenie katowickiej Akademii Muzycznej w 2005 roku z okazji 75-lecia uczelni, corocznie dba o oprawę muzyczną akademickiego balu karnawałowego, za co otrzymał specjalne podziękowanie rektora uczelni, który uznał wysoki poziom artystyczny zespołu.

W składzie grupy znaleźli się trębacze, którzy grają hejnał Chorzowa, wykonywany podczas ważniejszych uroczystości w mieście. W 2004 roku podczas 11. Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnalistów Miejskich w Lublinie wśród 46 hejnalistów kierownik zespołu Dariusz Barwiński wraz z dwoma trębaczami zajęli I miejsce, grając hejnał w kanonie trzygłosowym. Jurorzy przeglądu uznali, że najlepiej spośród uczestników konkursu zagrali hejnały miast Lublin i Chorzów.

Aktualnie big-band działa w Chorzowskim Centrum Kultury. Zespół podczas koncertów spotyka się z licznymi dowodami uznania ze strony słuchaczy. Ta życzliwość odbiorców, żywy kontakt, gorące oklaski to dorobek, który muzycy cenią ponad wszystko.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook