Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej

image

Staraniem dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy Wielkiej, Andrzeja Kały oraz przychylności Rady Gminy, zarządu i sponsorów we wrześniu 1998 roku rozpoczęła swą działalność Dziecięca Orkiestra Dęta pod kierunkiem kapelmistrza Bartłomieja Pięty. We wszystkich szkołach gminy Wręczyca Wielka rozpoczęto nabór. Zgłosiło się 66 uczniów, z czego w szeregi Orkiestry wstąpiło 44. Pierwsze zajęcia z zakresu teorii muzyki odbyły się 4 września 1998. Tym samym rozpoczął się cykl lekcji teoretycznych, trwający do 9 listopada 1998. Następnie, po sprawdzeniu możliwości dzieci, przydzielono im odpowiednie instrumenty. Powstały sekcje: fletów poprzecznych, trąbek, klarnetów, waltorni, puzonów, saksofonów i perkusji.

12 listopada 1998 rozpoczęły się indywidualne, bezpłatne lekcje gry. Uzyskanie niezbędnych instrumentów było możliwe dzięki operatywności dyrekcji GOK-u, sponsorom oraz przyjacielskim kontaktom z Orkiestrą Dętą Rejonowego Urzędu Poczty Polskiej w Częstochowie i Gminną Orkiestrą Dętą OSP z Koszęcina. Pierwszy popis zespołu odbył się 12 grudnia 1998 w remizie OSP we Wręczycy Wielkiej na 8. Gminnym Konkursie Kolęd.

W kolejnych latach dokonywano napraw i zakupu instrumentów. Doskonalono umiejętności gry, co zaowocowało wieloma sukcesami zarówno na forum lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Dotychczas w ramach zajęć Orkiestry gry na instrumentach dętych nauczyło się około 200 osób.

Zespół często występuje z Mażoretkami z Wręczycy Wielkiej.

powiązane zespoły:


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook