Gliwicka Orkiestra Kameralna

image
  • Gliwicka Orkiestra Kameralna
  • 44-100 Gliwice
  • ul. Wieczorka 6
  • tel.: 32-276-16-49
  • faks: 32-276-16-49
  • wena@wena-art.eu

Gliwicka Orkiestra Kameralna założona została na początku maja 2000 roku celem uświetnienia 750 lat istnienia Gliwic. Powstała dzięki inicjatywie Jana Ballarina - dyrektora PSM I i II st. w Gliwicach, Andrzeja Rosoła - dyrygenta, Waldemara Staniczka - skrzypka i menadżera oraz przedstawicieli władz samorządowych Gliwic. Koncert inauguracyjny odbył się 27 maja 2000 roku. W składzie orkiestry znajdują się wybitni muzycy wywodzący się z Gliwic i całego Śląska, którzy stale współpracują z takimi instytucjami artystycznymi, jak Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Śląska oraz Teatr Muzyczny w Gliwicach.

To swoiste połączenie wielu wybitnych i doświadczonych muzyków zaowocowało stworzeniem niezwykle sprawnego i dojrzałego zespołu, który w krótkim czasie osiągnął wysoki poziom artystyczny. Podczas swojej dotychczasowej działalności koncertowej Gliwicka Orkiestra Kameralna wykonała wiele bardzo zróżnicowanych programów - od muzyki baroku do współczesności. Występuje w gliwickich świątyniach, Centrum Edukacyjnym im. J. Pawła II, Politechnice Śląskiej oraz w sali Gliwickiego Teatru Muzycznego, jak również na koncertach wyjazdowych m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Częstochowie, Knurowie, Strzelcach Opolskich, Przemyślu, Wodzisławiu Śląskim oraz w Raciborzu.

W programach muzyki kantatowo-oratoryjnej z orkiestrą śpiewały chóry: Cantores Minores Wratislavienses z Wrocławia, Rezonans Con Tutti z Zabrza, Chór Żeński POSM II st. w Katowicach, Chór AZM Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Chór Akademicki Politechniki Częstochowskiej Collegium Cantorum oraz Schola Cantorum z Knurowa.

Orkiestra działa pod patronatem Gliwickiego Towarzystwa Muzycznego założonego w 2001 roku z siedzibą w PSM I i II st. im.L. Różyckiego w Gliwicach.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook