Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka

Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” to jedyny tego typu zespół działający w Bytomiu. Jest jego wizytówką, dba o śląskie tradycje i dowodzi tego, że powinny być one kultywowane i sławione w całym kraju i na świecie. W 2020 r. została uhonorowana Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego.

 

Dzisiejsza Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” powstała 100 lat temu, w 1920 r. jako orkiestra kopalni KWK Miechowice. Z czasem dołączali do niej muzycy innych zespołów działających do tej pory przy bytomskich kopalniach, zasilając jej szeregi kolejnymi znakomitymi muzykami. Pasja, miłość do muzyki i regionu – to właśnie połączyło i łączy do dziś cały zespół. Dzięki temu jego członkowie nie tylko czerpią radość ze wspólnego muzykowania, ale i zarażają innych swoim zapałem. Dbają o to, by tradycja górniczych orkiestr dętych była nie tylko żywa, ale i aktywnie wpisywała się w krajobraz nowoczesnego Śląska.


Orkiestrę założył górnik kopalni KWK Miechowice Franciszek Gyla i został jej pierwszym kapelmistrzem. Rozkwit orkiestry nastąpił na początku lat osiemdziesiątych. W tym czasie orkiestra koncertowała już poza granicami kraju m.in. w byłym NRD, Czechosłowacji, na Węgrzech, kilkakrotnie w Austrii, Niemczech i we Włoszech. Miechowiccy muzycy koncertowali czterokrotnie dla papieża Jana Pawła II w Watykanie.


Orkiestrę tworzą muzycy byłych orkiestr KWK Miechowice, KWK Bobrek oraz KWK Centrum, wspólnie tworząc działające od 1995 roku Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”. W 2019 roku Orkiestra przyjęła imię Józefa Słodczyka, byłego kapelmistrza zespołu. Zmarły w 2019 roku muzyk miał ogromny wpływ na rozwój, rozkwit i obecny kształt Orkiestry. Był z nią związany już od najmłodszych lat – jego ojciec był jednym z pierwszych członków Orkiestry. Był wychowankiem wybitnych profesorów, takich jak Józef Świder, Adam Markiewicz, Napoleon Siess. Wspominamy go jako autorytet. Pod jego batutą Orkiestra od wielu lat zdobywała najwyższe laury i jest gotowa kontynuować tę drogę. Jego muzyczne i organizacyjne talenty pozwoliły mu doprowadzić Orkiestrę do jej dzisiejszego kształtu. Jego silna emocjonalna więź z zespołem przyczyniła się między innymi do założenia liczącej 9 tomów kroniki orkiestry oraz Izby Pamiątek, w której do dziś gromadzone są statuetki, dyplomy, medale i zdjęcia.

 

Od 2018 r. gra pod batutą klarnecisty Dariusza Kasperka, absolwenta katowickiej Akademii Muzycznej, związanego z Filharmonią Śląską, Teatrem Rozrywki i Teatrem Nowym w Zabrzu.

 

fot. materiały orkiestry


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook