Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Ciasna

image
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Ciasna
  • 42-793 Ciasna
  • ul. Zjednoczenia 90
  • tel.: 34-353-50-88

Założenie Młodzieżowej Orkiestry datuje się na 10 stycznia 1998 roku. Wtedy odbyło się spotkanie organizacyjne dzieci pragnących uczyć się gry na instrumentach dętych. Zainicjowali je o. Bobrzik i państwo Strzelczyk. Do założenia orkiestry niezbędni byli wykształceni pedagodzy. Trudu tego podjęli się Tomasz Onysek (kapelmistrz orkiestry, instrumenty dęte blaszane), Jarosław Prowda (dyrygent małej orkiestry, instrumenty dęte drewniane), Tomasz Wachowski (instrumenty perkusyjne), Piotr Wczasek (waltornia), Jadwiga Sladek (flet), Grzegorz Kurowski (puzon).

W kolejnych latach orkiestra rozwijała się. W jej repertuarze znalazły się coraz to liczniejsze, ciekawsze i bardziej zróżnicowane utwory rozrywkowe i kościelne.

W lipcu 2000 roku odbyły się pierwsze warsztaty muzyczne w Szczawnicy. Podczas pobytu w górach zagrała na dwóch prestiżowych imprezach - Lato z Radiem oraz Pienińskie Lato. Coraz częściej była zapraszana na różnorakie imprezy, koncertuje w całej gminie i okolicy.

W czerwcu 2003 roku grupa udała się na wycieczkę do Włoch, gdzie miała okazję zagrać na prywatnej audiencji u Ojca Świętego. Wystąpiła również przed mieszkańcami Rzymu. Zespół koncertował w Hanowerze, Poczdamie, Berlinie, Wiedniu i Wolpertswende. W 2005 roku wydał swoją pierwszą płytę, którą można zakupić na koncertach oraz w Urzędzie Gminy w Ciasnej. W kwietniu 2005 roku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Instrumentów Dętych, gdzie zajął I miejsce. W czerwcu 2006 roku wziął udział w 34. Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych, gdzie zdobył aż sześć nagród, z których najważniejsza to Złoty Helikon i miano mistrza Polski. W 2007 orkiestra wyjechała na Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, gdzie zajęła I miejsce w kategorii musztry paradnej. W październiku 2007 wraz z mażoretkami została zaproszona do popularnego programu TVP2 „Podróże z Żartem”, gdzie zaprezentowała swe umiejętności.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook