Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kóz

image

Orkiestra powstała w 1992 roku pod patronatem lokalnego samorządu gminy, jej zaplecze stanowią dwie szkoły podstawowe w Kozach. Liczy około 80 członków. Zajęcia są prowadzone przez czterech doświadczonych instruktorów. W ciągu roku zespół daje ponad 40 koncertów. Wykonuje rożne utwory - od muzyki poważnej, poprzez muzykę klasyczną, marszową i taneczną, po jazz i pop.

Ostatnie sukcesy orkiestry to IV miejsce oraz nagroda publiczności w 2004 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu; czołowe miejsca, a w 2004 roku I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Brennej; Złoty Dyplom w 2003 roku, a w 2004 Srebrny Dyplom na Festiwalu Orkiestr Dętych Złota Trąbka w Kozach; udział w 2000 roku w Festiwalu Muzycznym Kristianstad w Szwecji oraz w Festiwalu Orkiestr Dętych Koptendorf w Niemczech.

Jest to w pełni amatorska orkiestra, jednak zaangażowanie, wytrwałość w dążeniu do celu i odpowiednia motywacja jej członków sprawiła, że zespół stał się wizytówką Kóz. Wprowadził do swojego repertuaru melodie i pieśni związane z gminą jak na przykład „Przez tę koziańską wieś”, „Na stole piwko”, „Hej kozianie”, „Dobranoc państwu”. Są to melodie zebrane przez mieszkańców gminy, między innymi przez Tadeusza Mande, wielkiego sympatyka MOD.

Młodzi muzycy swoją żywiołowością porywają publiczność. Ciągle zaskakują formą występu. Zespół gra w charakterystycznych dla siebie mundurach. Jest wspierany przez grupę werblistek i tancerek, prezentujących musztrę paradną. Zespół mażoretek składa się z 20 dziewczynek w wieku do 17 lat. Jest to grupa baletowo-rytmiczna, którą prowadzi Krystyna Mirocha. Układy choreograficzne i przepiękne stroje dobierane są w zależności od rodzaju muzyki. Są to kostiumy z wysokimi butami, ale także odpowiednie ubrania do prezentowania układu rockandrollowego, układu „Tequila” czy „Różowa pantera”. Czasami dziewczyny występują też w strojach góralskich.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook