Okiestra Dęta Cieszynianka

Orkiestra Dęta powstała 20 listopada 1945 roku przy Zakładach Elektromaszynowych Celma. W roku 1950 założona została również Orkiestra Dęta przy Cieszyńskiej Fabryce Narzędzi Cefana. Jej dyrygentem w 1962 roku został Jan Gruchel.

8 grudnia 1972 w konsekwencji połączenia obu zakładów nastąpiła integracja obu orkiestr. Pod batutą Gruchela funkcjonowały one do 30 listopada 1999, kiedy to fabryka Celma zrezygnowała z posiadania orkiestry. Po krótkiej przerwie 1 stycznia 2000 nadal pod batutą Gruchela wznowiono próby orkiestry, aby ponownie w lipcu 2001 zawiesić jej działalność z uwagi na brak pomieszczenia do prób. Od 12 października 2001 próby odbywają się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury.

Cieszynianka przyjęła swą nazwę w 2003 roku. W 2009 roku, po 47 latach prowadzenia orkiestry Gruchel postanowił przejść na emeryturę pozostając nadal czynnym członkiem orkiestry. Jej dyrygentem został Franciszek Widnic.

Zespół wielokrotnie uczestniczył w przeglądach, konkursach i festiwalach orkiestr dętych, gdzie czterokrotnie zajął I miejsce, dwukrotnie II i raz III miejsce. Obecnie bierze udział w prawie wszystkich uroczystościach odbywających się w Cieszynie. Koncertuje również w okolicznych miejscowościach.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook