Teatr Komanderów

image
  • Teatr Komanderów

 

 

Został założony w 1946 roku przez Józefa Komanderę. Początkowo wspólnie z Sodalicją Mariańską wystawiał głównie sztuki religijne w Szkole Podstawowej nr 1 i w kościele parafialnym („Brylantowy krzyż”, „Święta Klara”, „Jasełka”, „Czarowny grajek”).

 

W 1948 roku teatr przeniósł się do Sokolni, w której działał jako sekcja teatralna Jutrzenka pod auspicjami Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza (takie były ówczesne realia społeczno-polityczne). W roku 1950 wystawił m.in. „Igraszki z diabłem” Jana Drdy, „Powódź” Jerzego Szaniawskiego, „Nawróconego” Bolesława Prusa.

 

Następnie sekcja teatralna przeszła pod opiekę Straży Pożarnej w Imielinie. Wystawiono m.in. „Zaklętą królewnę” i „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

 

W 1957 roku po brutalnej ingerencji cenzury w przedstawienie „Jasełek” działalność teatru została zawieszona. Józef Komandera oddał się drugiej swojej wielkiej pasji – szkutnictwu. 500 km od morza samodzielnie zaprojektował i wybudował kilkanaście jachtów, w tym trzy duże jednostki, z których jedna – Apti – przepłynęła Atlantyk i obecnie znajduje się na Florydzie.

 

W 1975 roku działalność teatru została wznowiona najpierw w prywatnym mieszkaniu państwa Komanderów na Pasieczkach (dzielnica Imielina), a później w zaadaptowanej do potrzeb teatralnych drewnianej szopie. Józefowi pomagała, szyjąc stroje poślubiona w 1958 roku żona Elżbieta, oraz córki. Wszystkie, imponujące nieraz rozmachem dekoracje i rekwizyty wykonywano własnym sumptem; większość z nich służy teatrowi do dzisiaj. W zespole grała cała rodzina, sąsiedzi, mieszkańcy Imielina, a także ościennych i dalszych miejscowości (Chełm Śląski, Lędziny, Jaworzno, Bytom). Scenografem, reżyserem i głównym aktorem był zawsze Józef Komandera. Wystawiano nadal dramaty Słowackiego („Balladyna”, „Lilla Weneda”), „Jasełka”, „Misterium Męki Pańskiej” i wiele innych pozycji. Z „Jasełkami” Teatr Komanderów dwukrotnie wystąpił na deskach Teatru Wyspiańskiego w Katowicach (1982, 1983).

 

26 stycznia 1996 roku państwo Komanderowie otrzymali tytuł Zasłużonych Obywateli Miasta Imielin.

 

Założyciel teatru nie dożył powrotu zespołu do Sokolni, co było jego marzeniem, ale nastąpiło dopiero po jego śmierci – z końcem 2000 roku. Już w styczniu 2001 roku teatr wystawił w Domu Kultury nową inscenizację „Jasełek” i od tego czasu, co roku, oprócz tradycyjnych pozycji, występuje przynajmniej z jedną premierą (m.in. „Trzewiki szczęścia”, „Gwiazda Betlejemska”, „Plotka”, „Królowa Śniegu”, „Leśne rachuneczki”, „Krasnal Hałabała”).

 

Teatr prowadzi córka Józefa Komandery, Stanisława Szczepanik, przy pomocy mamy – Elżbiety.

 

W 2003 roku w powiecie bieruńsko-lędzińskim zainicjowany został Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych im. Józefa Komandery.

 

źródło: www.imielin.pl >>>

powiązane artykuły:

powiązane miejsca kultury:


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook